Mobil Teknoloji

Android 14 Beta 3 çıktı!

Google, Android 14 için üçüncü beta sürümünü yayınladı. Ve birkaç değişiklik getiriyor, ancak üçüncü beta ile beklediğiniz gibi, pek yeni değil. Bir beta için daha hazırız ve ardından sürüm adayı Ağustos ayında hazır olacaktır.

Bu beta, şirketin geçen ay Mountain View’da I/O’da duyurduğu Google Pixel 7a için destek getiriyor. Bu, daha da fazla Pixel cihazının birkaç ay içinde çıkacak olan Android 14’ü kontrol edebileceği anlamına geliyor. Android 14 beta, OnePlus, OPPO, Xiaomi ve diğerleri gibi iş ortaklarından da edinilebilir.

Beta 3’teki yenilikler

Peki Beta 3’teki yenilikler neler? Google’ın burada vurguladığı birkaç değişiklik var. Varsayılan olarak %200’e kadar doğrusal olmayan yazı tipi ölçekleme yeteneği gibi. Google, fotoğraflara ve videolara kısmi erişim verme özelliğini de ekledi. Bu, Apple’ın bu hafta duyurduğu iOS 17’ye eklediği bir şey.

Beta 3teki yenilikler

Bunun da ötesinde, veri güvenliği bilgileri artık daha görünür. Sistem, kullanıcılara değişen veri paylaşım uygulamalarının kapsamlı bir görünümünü gösterecek. Ve son olarak, çekirdek kitaplıkları yenilemek ve en son OpenJDK LTS sürümlerindeki özelliklerle uyumlu hale getirmek için OpenJDK 17 güncellemeleri.

Yani buradan da anlayabileceğiniz gibi, bu daha çok Android 14’e beklenen geliştirici odaklı bir güncelleme. Gelecek ay piyasaya sürülecek olan beta 4, Android 14 için nihai API’lere sahip olacağından, geliştiriciler bu noktada Android 14 uyumlu uygulamaları Play Store’a göndermeye başlayabilecekler.

Bahsedildiği gibi, Temmuz ayında bir beta güncellemesi daha almalı ve ardından son sürümden önce Ağustos ayında bir sürüm adayı almalıyız. Bu genellikle İşçi Bayramı civarındadır. Geçmişte İşçi Bayramı’ndan hemen önce, diğer yıllarda ise hemen sonrasında yayına girdi. Ancak yine de Apple’ın yeni iPhone ve iOS 17’sinin önünde.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu