Mobil Teknoloji

Android 14 Hakkında: Bilmeniz Gereken Her Şey

Yıl 2023, yani Android 14 çok yakında. Pixel ve diğer Android akıllı telefonlar için şimdiden Google’dan Android 14 almaya hazırlandığımıza inanmak zor. Bu yazıda, Android 14 hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir araya getireceğiz. Ne zaman çıkacağı, adı ne olacağı, hangi özelliklerin eklenebileceği ve daha fazlası gibi.

Google, Android 14 yolculuğuna 8 Şubat 2023‘te ilk geliştirici önizlemesinin yayınlanmasıyla başladı.

Android 14’ün adı ne olacak?

Bu yıl, Android 14 resmi olarak kısaca Android 14 olarak adlandırılacak. Ancak Google, kendi içinde tatlı adlarına hâlâ bağlı kalıyor. 2019’da Android 10’dan başlayarak bunu bıraktıklarını bile düşündüler. Bu yıl Google, tatlı isimleri için U harfini kullanıyor.

 • Android 10 – Ayva Tart
 • Android 11 – Kırmızı Kadife Kek
 • Android 12 – Kar Konisi
 • Android 13 – Tiramisu

Peki U’nun tatlı adı ne? 9to5Google’a göre, Google’ın buna Upside Down Cake adını verdiği bildirildi. Ancak muhtemelen bu adı Google’dan asla duymayacaksınız.

Peki U’nun tatlı adı ne? 9to5Google’a göre, Google’ın buna Upside Down Cake adını verdiği bildirildi. Ancak muhtemelen bu adı Google’dan asla duymayacaksınız.

Android 14 ne zaman çıkacak?

Google, Android’in yeni sürümünü yeni Pixels veya Nexus cihazlarından bağımsız olarak yayınladığından beri, her yıl çoğunlukla benzer bir programa bağlı kaldı. İşte program son zamanlarda nasıl gitti:

 • Android 13 – Ağustos 2022
 • Android 12 – Ekim 2021
 • Android 11 – Eylül 2020
 • Android 10 – Eylül 2019

Google, ilk geliştirici ön izlemesini yayınladığında, her zaman kararlı sürümün 3. çeyrekte piyasaya sürüleceğini söylerler. Bu teknik olarak 1 Temmuz’dan 30 Eylül’e kadardır. Gerçi biz bunu genellikle İşçi Bayramı’ndan sonraki gün görürüz. 2021’de işler biraz gecikti, bu yüzden Pixel lansmanına yaklaştı. Ve 2022’de İşçi Bayramı’ndan bir hafta önce çıktı. Bu nedenle İşçi Bayramı tatili, Android’in lansmanın bu yeni sürümünü düşünmeye başlamak için iyi bir zaman.

Geliştirici önizleme programı nedir?

Google, ilk geliştirici ön izlemesini 8 Şubat 2023’te yayınladı. Nisan ayındaki betalara geçmeden önce muhtemelen Mart ayının ikinci Çarşamba günü yayınlanan ikinci bir beta olacak. Google genellikle önizlemeleri ve betaları her ayın ikinci Çarşamba günü yayınlar. Bu, güvenlik güncellemesinin ayın ilk Pazartesi günü yayınlanmasından sonra gelir.

Android 14 için beta programı nedir?

Google, Android 14 için betalar ve ön izlemeler için programı yayınladı. Çoğunlukla önceki lansmanlarla eşleşir. İki geliştirici ön izlemesini alacağımız yer. Bunu Nisan ayındaki ilk beta izledi.

 • Geliştirici Önizlemesi 1 – 8 Şubat 2023’te Yayınlandı
 • Geliştirici Önizlemesi 2 – 8 Mart 2023’te Yayınlandı
 • Beta 1 – 12 Nisan 2023’te yayınlandı
 • Beta 2 – 10 Mayıs 2023’te yayınlandı
 • Beta 3 – 7 Haziran 2023’te yayınlandı
 • Beta 4 – Temmuz 2023
 • Kararlı sürüm – Ağustos/Eylül 2023

Android 14’te hangi özellikleri göreceğiz?

Hala oldukça erken ve Android 14’te hangi özellikleri görebileceğimizi gerçekten bilmesek de, Google henüz ön izlemeyi başlatmadığından, oldukça iyi bir fikrimiz var. Kaynak kodunda biraz araştırma yaparak, bazı taahhütleri ve birkaç başka yolu görerek teşekkürler. İşte Android 14’te görmeyi umduğumuz şey.

Uydu Aramaları

Apple, geçen yıl iPhone 14’te Uydu özelliklerini başlattıktan sonra, Google’ın Apple için aynısını yapması neredeyse hiç akıllıca değildi. Yine de Google’dan Hiroshi Lockheimer, iPhone 14 duyurulmadan önce bile Uydu bağlantısı üzerinde çalıştıklarını doğruladı.

Lockheimer’ın tweet’i Uydu Aramasını tam olarak açıklamasa da, elimizde daha fazla kanıt var. Bu sefer Qualcomm’dan. Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisinin parçası olacak Snapdragon Satellite’ı piyasaya sürüyor. Snapdragon 8 Gen 2 ile her telefonda olmayacak olsa da, Google’ın Android 14‘te destek eklemesi kesinlikle muhtemeldir.

Tahmini geri gezinme

Bu özellik aslında son birkaç yılda Android’in çeşitli sürümlerinde uzun süredir konuşulmaktadır. Ancak, aslında Android 14’te mevcut olabilir gibi görünüyor. Temel olarak, geri düğmesinin şu anda çalışma şekli, geri dönüyor veya uygulamadan çıkıyor olabilirsiniz. Öngörülü geri navigasyon bunu düzeltmeyi amaçlar. Olacak olan şu ki, komutunuzu tamamlamadan önce ana ekranın kısa bir özetini alacaksınız. Bu, uygulamadan çıkmak üzere olup olmadığınızı size gösterecektir.

Bu kulağa biraz karmaşık gelse de pratikte öyle olmamalı. Belirtildiği gibi, bu başlangıçta Android 13 için oluşturuldu, ancak daha sonra Android 14 için geri çekildi.

Sağlık Bağlantısı

Health Connect’in aslında Android 14’te yerleşik olabileceğini duyuyoruz. Health Connect, temel olarak Google’ın oluşturduğu ve farklı sağlık uygulamalarını birbiriyle senkronize edebilen bir senkronizasyon uygulamasıdır. Böylece MyFitnessPal, Samsung Health ve Fitbit’i Health Connect’e bağlayabilir ve birbirleriyle veri paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Saatleri değiştirdiyseniz de çok yardımcı olur. Birkaç yıldır bir Galaxy Watch kullandığınızı ve bir Pixel Watch’a geçtiğinizi varsayalım, artık verilerinizi Samsung’dan Fitbit’e kolayca getirebilirsiniz.

Şimdi, Android 14 ile muhtemelen telefonunuza önceden yüklenmiş olacak. Play Store’da zaten mevcut, ancak pek çok kişi bilmiyor. Bu, insanların var olduğunu bilmesini ve gerçekten kullanmasını kolaylaştıracaktır.

Android Beam nihayet ölüyor

Android Beam’i hatırlıyor musunuz ? Telefonlarınızı birbirine dokundurarak NFC aracılığıyla başka biriyle fotoğraf ve dosya paylaşabileceğiniz bu tür harika bir özellik mi? Evet, Google aslında 2019’da Android 10’da kullanımdan kaldırıldı. Ancak şimdi, nihayet resmi olarak AOSP’den çıktı.

Peki bunda önemli olan ne? Google’ın çok daha iyi çalışan Yakın Paylaşım özelliği var. Ancak, Google Mobil Hizmetlerine (GMS) dayanmaktadır. Yani her telefon kullanamaz. Örneğin Huawei’nin telefonları Google ile çalışamadıkları için kullanamıyorlar. Yani bu, bir özelliği GMS özellikli olmayan cihazlardan etkili bir şekilde çıkarmaktır.

Telefonum Android 14 alacak mı?

Telefonunuz Android 14 alacak mı? Bu iki şeye bağlı olacak: telefonunuzun üreticisi ve kaç yaşında olduğu. Çoğu üretici artık iki veya daha fazla yıl Android güncellemesi vaat ediyor. Bu nedenle, 2021’de veya sonrasında yayınlanan her şey güncellenmelidir. Samsung ve Google gibi bazıları üç yıl vaat ediyor, bu nedenle 2020 veya sonrasında piyasaya sürülen her şey güncellenecektir.

Şimdi diğer soru ne zaman? Google olarak Piksellerin hemen güncelleneceğini biliyoruz. Muhtemelen Google’ın Android 14’ü AOSP’ye yayınlamasından sonraki birkaç gün içinde. Samsung ve OnePlus, son zamanlarda Android’in yeni sürümleri için güncellemeler yayınlamakta oldukça hızlı davrandılar, bu nedenle muhtemelen son sürümün yaklaşık bir ila iki ay gerisinde olacaklar. Diğerlerine gelince? Kim bilir bu noktada. Google’ın Android 14’ü ne zaman yayınlayacağını bilmek şöyle dursun, henüz bir ön izlememiz bile yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu