Mobil Teknoloji
Trend

Apple, Canlı Konuşma, Kişisel Ses ve daha fazla yeni erişilebilirlik özelliğini Önizliyor

Apple, ürünlerinin bilişsel, işitme ve görme erişilebilirliğini iyileştirmek için çalıştığını açıkladı ve engelli insanlara yardımcı olması gereken yeni özellikleri açıkladı. Bunlardan ilki, konuşmayan kişilerin aramalar sırasında konuşmak yerine yazı yazmasına izin veren Canlı Konuşma.

Kişisel Ses, sentezlenmiş bir ses modeli betmuze oluştururken Algılama Modu, kör olan veya çok görme bozukluğu olan kişiler içindir.

Apple, ayrıntılı bir program sunmadan özelliklerin bu yıl içinde geleceğini açıkladı. iOS 17 ve iPadOS 17’nin yanı sıra yeni nesil MacOS’taki bazı uygulamalara geçmelerini bekliyoruz. Tüm arayüzlerin önümüzdeki ay WWDC’de tanıtılması muhtemeldir.

Yardımcı Erişim, Ayarlar üzerinden açılabilir veya kapatılabilir. Kişiler için büyük ve parlak kısayollara sahip bir Aramalar uygulamasında birleştirilen Telefon ve FaceTime için özelleştirilmiş bir deneyim içerir. Mesajların büyük bir emoji klavyesi bulunurken galeri, fotoğrafların daha kolay önizlenmesi için küçük resimleri büyütür. Hem iPadOS hem de iOS’ta uygulanabilir.

Canlı Konuşma, konuşmalara hızla dahil olmak için yaygın olarak kullanılan ifadeleri kaydetmenize olanak tanır. Personal Voice, bir kişinin okuması ve 15 dakikalık ses kaydı yapması için bir dizi metin istemi sunar. Bu, modelin eğitilmesine izin verir, böylece kullanıcı ses yetenekleri azalmaya başladığında, sevdikleriyle hala iletişim kurabilir.

Algılama Modu, metin etiketleri olan nesnelerle etkileşime girecek ve işaret edildiğinde bunları yüksek sesle okuyacaktır. Büyüteç uygulamasında yerleşik olacak ve ayrıca Kişi Algılama, Kapı Algılama ve Görüntü Açıklamaları sunacak.

Özellikler kullanıma sunulduğunda, işitme engelli veya ağır işiten müşteriler, Made for iPhone işitme cihazlarını doğrudan Mac’te kullanabilecek. Hızlı resimlere ve animasyonlara duyarlı olan kullanıcılar, Mesajlar ve Safari’de gifleri duraklatabilecek. Başka bir zarif özellik, Siri’nin konuşma hızını 0,8x ila 2x arasında değişen seçeneklerle uyarlamaktır.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu