İnternet ve Güvenlik

Cihazlarınızın Güvenliği İçin Vpn Kullanım İpuçları

İnternet kullanımıyla ilgili olası riskler inkar edilemez. Örneğin, aynı ağa erişimi olan herkes çevrimiçi etkinliğinizi kolayca gözetleyebilir.

Bu nedenle, özellikle halka açık Wi-Fi kullanırken bilgilerinizi çevrimiçi olarak korumanız gerekir. Sanal Özel Ağın (VPN) kullanışlı olduğu yer burasıdır. Bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanarak çevrimiçi verilerinizin ve konumunuzun güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Cep telefonları ve bilgisayarların aksine, akıllı TV’ler gibi bazı cihazlar VPN uygulamalarını çalıştıramaz. Tüm akıllı cihazlarınızın iyi bir şekilde korunmasını sağlamak için belirli önlemler alabilirsiniz; yönlendiricinizde tüm cihazlarınıza bağlı bir VPN bağlantısı kurmak gibi eylemler. VPN, özel bilgilerinizi meraklı gözlerden gizlemek için çalışır.

VPN’inizin Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Çoğu kişi, halka açık Wi-Fi’ye bağlanmadan önce VPN kullanır. Bu, bilgisayar korsanlarının veya ağ yöneticilerinin internet trafiğini izlemesini önlemeye yardımcı olur. Herkese açık Wi-Fi dışında, hücresel ağınızın da VPN’lerle güvenli olması gerekir. Bunun nedeni, İnternet Servis Sağlayıcınızın (İSS) bile trafiğinizi reklam verenlere satabilmesidir.

İyi haber şu ki, çoğu VPN uygulamasının kullanımı oldukça basit. VPN sağlayıcıları ayrıca katı gizlilik politikalarına da uyar, böylece verilerinizin güvende olduğunu bilerek içiniz rahat edebilir. Ayrıca IP adresinizi tamamen maskelemek için güvenliklerinin güncel olmasını sağlarlar. Bu güncellemeler, internet trafiğinizin ve konumunuzun pazarlama amacıyla izlenemez olmasını sağlar.

VPN’lerle, trafik bilgileriniz güvenli sunuculardan geçerek cihazınızı izlenemez hale getirir. Bu şekilde, izniniz olmadan hiç kimse tarama verilerinize erişemez.

Cihazlarınızın Güvenliğini Artırmanıza Yardımcı Olacak 7 Basit İpucu

VPN’ler, özel verilerinizi korumak için optimize edilebilir. Servis sağlayıcınızın yanı sıra tüm ekstra özellikleri barındıracak şekilde üretilmiştir.

Aşağıda, evde veya işte cihazlarınızın güvenliğini artırmaya yardımcı olacak yedi(7) basit ipucu listeledik.

  • #1 Tüm Akıllı Cihazları Güvenli Hale Getirin

Hayatımız dijitalleştiği için siber suç oranı her geçen gün artıyor. İster form dolduruyor ister çevrimiçi alışveriş yapıyor olun, özel verilerinizi riske atıyorsunuz. Ve verileriniz yanlış ellere (bilgisayar korsanları) geçerse, en yüksek teklifi verene satılabilirler.

Bu nedenle, verilerinizi tüm akıllı cihazlarınızda korumak için VPN kullanmanızı öneririz.

  • #2 Hücresel Bağlantınızı Koruyun

Hücresel ağların halka açık Wi-Fi ağlarından daha güvenli olduğunu düşünmek kolaydır. Eh, her zaman böyle değil! Acemi bilgisayar korsanları, DNS verilerinizi bozarak cihazınıza hızla girebilir. Bu, DNS isteklerinizin yanlış sunucuya yönlendirilmesine ve güvenlik ihlaline yol açmasına neden olur. Bu gibi durumlarda, banka ve e-posta bilgilerinizi siz farkına bile varmadan çalabilirler.

Bir VPN, hücresel bağlantınızın bozulmadan kalması için ekstra güvenlik sağlar.

  • #3 Yönlendirici Kurulumunu Anlayın

Evet, yönlendiricinizde bir VPN kurmak harika bir fikir, ancak cihazlarınızı iyi korumak için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, internet özellikli her cihazın kendisi için ayarlanmış bir VPN çözümüne sahip olduğundan emin olun. Ancak, yönlendiricinizin tüm akıllı cihazlarınız için yeterli işlem gücü varsa, bunu yapmaya zahmet etmemelisiniz.

Bu nedenle, birden fazla cihaz bağlantısını destekleyen VPN uygulamalarını iyi bir seçenek olarak değerlendirin.

  • #4 Bir Kapatma Anahtarı Kullanın

Bir kill switch VPN’e sahip olmak, VPN sunucunuzun aniden çalışmayı durdurması durumunda bir yedekleme planına sahip olmak gibidir. Kapatma anahtarına sahip bir VPN kullanışlıdır ve bir VPN sunucusunun arızalanması durumunda bilgilerinizi korumaya devam eder.

Kill switch özelliği, VPN sunucuları kapalıyken hiçbir verinin gönderilmemesini veya alınmamasını sağlar. Bu nedenle, hassas verileriniz bağlantı yeniden sağlanana kadar güvende kalır.

  • #5 Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama

Muhtemelen zaten e-postalarınız ve çevrimiçi bankacılık hesaplarınız için çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanıyorsunuz, bu da bunların neden yararlı olduğunu hemen hemen anladığınız anlamına geliyor. Bu nedenle, VPN hesabınıza erişmeden önce kimlik doğrulaması için birkaç yol ayarlayın. Bu, bilgisayar korsanlarının doğru kimlik bilgileriyle bile içeri girmesini zorlaştırır.

  • #6 Bir Anti-virüs Kullanın

Cihazınıza bir VPN kurarken iyi bir anti-virüs almayı da düşünmelisiniz. Adından da anlaşılacağı gibi, anti-virüsler cihazınızı virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korur. Bu günlerde, tehlikeli bir şekilde gizlenmiş web sitelerinden kötü amaçlı yazılım almak oldukça kolaydır.

Böylece VPN verilerinizi şifrelerken, anti-virüs kötü amaçlı yazılımları ve sizi hedef alan diğer güvenlik tehditlerini engeller. Bonus olarak, anti-virüsler cihazınızın genel performansını da artırır.

  • #7 Günlük yok

Birkaç uygulama ve web sitesi, kullanıcı istatistiklerini veya günlük bilgilerini depolar. Site yöneticileri veya geliştiricileri daha sonra bu verileri çeşitli amaçlar için kullanabilir. Bazı VPN’ler bile günlükleri toplayarak, yanlış ellere geçtiğinde verilerinizi riske atar.

Bu nedenle, bir VPN hizmetine karar vermeden önce kapsamlı bir araştırma yapmanız önerilir. Bir VPN hizmeti seçmekten kaçınmak istiyorsunuz, böylece bu, kişisel bilgilerinizi başkalarına vermekle sonuçlanacaktır.

Daha güvenli tarafta olmak için, günlük tutmayan VPN uygulamalarını hedeflemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu