Gündelik Yaşam

Deepfake İnsanoğlunun Başına Gelen En Korkunç Şey

Deepfake senaryosunun nasıl birçok sektöre yük olan yeni ortaya çıkan bir zorluk olduğunu görelim.

Dijital dönüşüm, işletmeler için daha fazla yol açtı ve aynı anda zorluklar şekillendi. Deepfake senaryosu, bu yıllarda birçok sektöre yük olan, gelişmekte olan bir zorluktur.  

Öyleyse, deepfake’lerin ne olduğunu anlayalım.

Adından da anlaşılacağı gibi bunlar, yapay zeka ve derin öğrenme teknolojisinden yararlanan gerçekçi görünen sahte görüntüler, videolar ve seslerdir. Deepfake’ler, derin sinir ağları (DNN) ve üretken rakip ağlar (GAN) kullanılarak oluşturulur.  

Medyaya Yönelik Bir Tehdit

Sahte Haberler : İçerik, medyanın bel kemiğidir ve derin sahte haberler medyayı doğrudan etkiler. Dezenformasyon ve sahte haberler, haber ve medyadaki güvenilirliği ve güveni tüketiyor. 

Görsel İletişim : Deepfake’ler, sentetik canlandırma videolarını yayarak görsel iletişimin gerçekliğini olumsuz yönde etkiliyor. 

Sosyal Medya : Barrack Obama ve Donald Trump gibi etkili politikacıların son zamanlarda yaptığı derin sahtekarlıklar sosyal medyada büyük hasara yol açtı. Bu da sosyal medya ve haber platformlarının güvenilirliğini azaltıyor. Deepfake’ler yanlış kullanılırsa yanlış inançları güçlendirecek ve medya güçlü ve etkili olduğu için izleyiciler arasında hoş olmayan davranışlara neden olacaktır.  

Siyasete Tehdit

Ortaya çıkan derin sahte tehdit, siyaset üzerinde benzeri görülmemiş bir etkiye sahip olabilir. Yapay zeka destekli bu teknoloji şimdiden demokrasiyi, demokratik seçimleri, politika oluşturmayı ve genel olarak toplumu tehdit etmeye başlıyor. Deepfake’lerin risk oluşturabileceği başlıca alanlar şunlardır: 

Seçim : Deepfake teknolojisi, hükümet politikası, girişimler vb. ile ilgili sahte haberler yayarak seçim süreçlerini etkileyebilir. 

Hayali İçerik : Deepfake’ler, dijital platformlarda saldırgan veya şiddeti kışkırtmak için tartışmalı ifadeler.

 Politik Reklamcılık: Kötü aktörler, derin sahte ürünler kullanarak kasıtlı olarak yanlış bilgi üretebilir. Ulusal çıkarlar için yapılan siyasi reklamları saptırabilirler. Şimdi düzenlenmezse, derin sahtekarlıklar gelecekte zehirli politikalar getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu