Mobil Teknoloji
Trend

Yeni 15 İnç MacBook Air İncelemesi: Güç, Fiyat ve Çıkış Tarihi Beklentileriyle Heyecan Verici Bir Apple Dizüstü Bilgisayar

Eğer Apple’ın 15 inçlik yeni MacBook Air modeli hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, doğru yazıyı incelemeye başladınız. Yaklaşan cihaz hakkındaki en önemli detayları, söylentiler ve raporları size sunarak ne beklemeniz gerektiğini öğrenmenize yardımcı oluyoruz. İşin meraklıları için okumaya devam edin.

Yayın Tarihi

Apple, 15 inç MacBook Air (2023) modelini henüz piyasaya sürmediği için cihazın ne zaman ön siparişe açılacağı ve ne zaman gönderileceğine dair net tarihlerimiz bulunmamaktadır. Yeni MacBook Air’ın Haziran ayında WWDC’de gösterilmesi bekleniyor. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarın ne zaman ön siparişe açılacağını ve sonunda ne zaman elinize ulaşacağını tam olarak bilemiyoruz.

Apple’ın her şeyi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olan Bloomberg muhabiri Mark Gurman’a göre, şirket, üç yeni MacBook modelini duyurmak üzere hazırlanıyor. Bunlardan biri 15 inç MacBook Air olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, ilk Apple Silicon Mac Pro’nun da gündemde olduğunu belirtelim.

Bu beklentiler, Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun Twitter üzerinden paylaştığı ve 15 inç MacBook Air’in 2023’te üretime gireceğini belirten raporlarıyla uyumludur. Bununla birlikte, yeni modelin 2024 yılına kadar piyasada olması ihtimali de dikkate alınmalıdır. Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa, sizinle bu bilgileri paylaşıp rehberimizi güncelleyeceğiz.

MacBook Air 15 inç (2023)

Fiyat

Çıkış tarihi gibi, fiyat hakkında da kesin bilgiler bulunmamaktadır. Mevcut MacBook Air M2 modeline göre tahmin yaparak, yeni 15 inç MacBook Air’in 1399 £ ile 1799 £ arasında değişen bir fiyat aralığıyla piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Büyük ekrana sahip olan ve daha fazla pil ömrü sunan cihazın, Apple Silicon çip ve fiyatlandırma seçenekleriyle alakalı detaylara bağlı olarak belirlenecek fiyatı, güçlü ve ekonomik bir tercih olacaktır.

Tasarım ve Ekran: MacBook Air 15 İnç’in Şık Tasarımı ve Renk Seçenekleri

Tasarım konusunda, 15 inç MacBook Air’in, MacBook serisinin geri kalanına benzer şık ve modern bir estetik yapısıyla geleceği düşünülüyor. AppleInsider’a göre, bu yeni model iMac’le aynı renk skalasına sahip olabilir.

Tasarım ve Ekran MacBook Air 15 İnç'in Şık Tasarımı ve Renk Seçenekleri

MacBook Air M2’de bulunan Silver, Starlight, Space Gray ve Midnight gibi renk seçeneklerine sahip olması beklenirken, Apple’ın daha büyük bir cihaz için daha renkli ve canlı seçenekler sunabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Analist Ross Young’a göre (Twitter üzerinden), MacBook Air’in standart 15 inçlik boyutundan ziyade 15,2 inçlik bir ekrana sahip olabileceğini belirtmiştir. Diğer MacBook modelleri gibi, ince çerçeveli bir tasarım ve ekranda çentik bulunması da olasıdır. Bu sayede yeni nesil MacBook Air, kullanıcılarına görsel açıdan etkileyici ve kullanımı rahat bir deneyim sunacaktır.

MacBook Air 15 İnç Ekran ve Özellikler: LCD Panel, M2 ve M2 Pro Çip Seçenekleri

Öncelikle, analist Ross Young, MacBook Air 15 inç’in MacBook Air M2’de kullanılan aynı LCD paneli kullanacağını ve bu nedenle OLED veya Mini LED yükseltmesi almayacağını belirtiyor.

Özellikler konusunda, Apple analisti Ming-Chi Kuo (Twitter üzerinden), yeni MacBook Air 15 inç’in M2 ve M2 Pro çip seçenekleriyle geleceğini ifade ediyor. Bu durum, cihazı mevcut nesil MacBook Air’den, yalnızca M2 çip desteğiyle gelen ve M2 Pro yonga seti eşleştirme seçeneği olmayan bir modelden daha güçlü kılacaktır.

Kuo’nun tahminleri, Mark Gurman tarafından da destekleniyor. Gurman, M2 serisi çipsel donanıma sahip olan Haziran ayında piyasaya sürülen MacBook Air modelleri ile benzer düzeyde kalacaklarını bildiriyor. Geliştirici test günlüklerinde gösterilen bilgilere göre, 8 çekirdekli CPU, 10 çekirdekli GPU ve 8 GB birleşik bellekli bir çip seçeneği bekleyebilirsiniz.

MacBook Air 15 İnç Ekran ve Özellikler

Daha önce MacBook Air modellerinde M3 çipi olup olmayacağına dair söylentiler olmuştu (9to5Mac kaynaklı), ancak bu durum Gurman ve benzeri kaynaklarca çürütülmüştür. Gurman, M3 Pro çipinin (12 çekirdekli CPU ve 18 çekirdekli GPU ile) gelecekteki bir MacBook Pro için test aşamasında olduğunu belirtti (Bloomberg kaynaklı), ancak MacBook Air’de M3 çipi beklendiğine dair henüz bilgi yok.

Bağlantı noktaları konusunda ise, MagSafe desteği ve MacBook Air’lerde bulunan benzer bağlantı seçenekleriyle gelmesi umuluyor. Bunlar; veri aktarımı ve şarj için kulaklık girişi ve Thunderbolt 4 USB-C bağlantı noktalarını içeriyor.

Apple’ın daha büyük ekran için pil kapasitesini artırıp artırmayacağı henüz bilinmemektedir. Ancak Kuo’nun iki farklı işlemci seçeneği öngörmesiyle, her yapılandırma için farklı bir şarj cihazı sunulması olasıdır.

Şimdilik elimizdeki bilgiler MacBook Air 15 inç (2023) ile ilgili bu kadar. Daha güvenilir söylentiler ve haberler geldikçe bu yazıyı güncellemeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu